Jelgava.lv

Visi jaunumu ieraksti RSS

Tikšanās ar divām latviešu māksliniecēm no ASV Gunu Mundheimu un Leldi Kalmīti 2012.gada 11.jūnijā pl.18 Svētās Trīsvienības baznīcas tornī ( 7. jūnijs 2012. 12:01 ) drukāt
Guna Mundheima pie saviem akvareļiem 2010.gadā
Guna Mundheima pie saviem akvareļiem 2010.gadā
Lelde Kalmīte
Lelde Kalmīte
Abas viešņas nu jau vairākus gadus pēc kārtas vasarās ierodas Latvijā, lai kārtotu lietas, kas saistās ar Pasaules latviešu mākslas centru, kas iecerēts atvērt Cēsīs. Arī šoreiz viņas tādēļ iebraukušas Latvijā, taču viņas ir atlicinājušas laiku, lai stāstītu par savu darbu tautiešiem dažādās pilsētās, tostarp Jelgavā.
Guna Mundheima ir akvareliste, kura ilgus gadus veltījusi pedagoģijai, bet visilgāk bijusi Pensilvānijas universitātes Mākslas un zinātņu koledžas dekāna vietniece. Mākslinieces uzmanības centrā ir ainava un klusā daba, taču tās nav vienkāršas reālistiskas dabas fiksācijas. Viņas maigie krāsu pludinājumi - bieži ieturēti pelēcīgos un zilganos vai zaļganīgos toņos, kuru vidū tikko jaušamā rāmītī izceltas māksliniecei svarīgas detaļas vai iekrāsojas ainavas vai klusās dabas priekšmeti vairāku krāsu toņos – ir jāpēta vērīgāk, tad parādīsies cilvēki, situācijas, arī garāmskrejoši, šķietami nesvarīgi notikumi. Tajos ir ieslēptas autores domas par dzīvi, tās steidzīgumu vai vienlaicību. Gunas Mundheimas akvareļi ir asociatīvi ievirzīti, harmoniski, var pat teikt, ka tie vēsta par skaistuma pasauli.
Otra Jelgavas viešņa Lelde Kalmīte bakalaura un maģistra grādu mākslā ir ieguvusi Čikāgas universitātē, strādājusi gan par pedagogu, gan neatkarīgu konsultantu mākslā. Viņas pēdējo gadu rūpe saistās gan ar tēva gleznotāja Jāņa Kalmītes daiļrades popularizēšanu (viņa ir sarakstījusi un izdevusi grāmatu par tēvu latviešu un angļu valodā), gan par Pasaules latviešu mākslas muzeja izveidošanu Latvijā. Viņas noorganizētā izstāde „Tēvu zemei Latvijai”, kas iepazīstināja ar Amerikas, Kanādas, Austrālijas un Eiropas latviešu māksliniekiem, trīs gadus ceļoja pa Latvijā un 2009.gadā piestāja arī Jelgavā.
Leldes Kalmītes daiļrade sazarojas divos virzienos. Viņa veikli skicē ceļojumu iespaidus, bet glezniecībā blakus reālistiskām klusajām dabām ar lokālām krāsām strādā pie „iedomu ainavām”, kurās viendabīgi noklātos laukumos iezīmējas kādas ideālas zemes izdomāti ainavu fragmenti. Šajos darbos var nojaust par ilgām pēc kādas pilnīgākas pasaules.
Tikšanās reizē abas mākslinieces jelgavniekus iepazīstinās gan ar savu daiļradi, gan Amerikas latviešu māksliniekiem un topošo muzeju, neizpaliks arī stāstījums par riju gleznotāju Jāni Kalmīti.